Tag Archives: restaurant

6 Reasons why we love having Macdonald’s breakfast

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

We now have a new place for breakfast. It has been 3 days back to back that we had our breakfast in Macdonald’s. It is indeed a nice new place to enjoy a peaceful and pleasant breakfast. Our choice is the 24 hours Macdonald’s beside Shell near UTM.

Here are 6 reasons why I love breakfast at Mcdonalds:

1. I can read free newspaper. They serve News Straight Times, The Sun, Harian Metro and Berita Harian. There is one or two Chinese news paper that I could not read…

2. They provide wireless internet. So, after reading newspaper, I can browse check my emails there.

3. The place is cozy , comfortable and relaxing. No doubt with that. We tend to spend extra hours there, eating , chatting, reading newspaper and internet without any interruption.

4. The breakfast options/menu is good and the price is reasonable. I don’t have to buy 2 portions of breakfast for me and my wife. We share it, not because we are stingy, but both of us eat less. Even we share food, sometimes, we have to force ourselves to finish them.

5. Free coffee refill. This is very good for us. A set of breakfast will have a cup of coffee. So, when the coffee is not enough, we can just refill them. The coffee is also tasty and delicious…

6.  Free car park and easy accessibility. This is important. If the car park is not there, it’s going to trouble the customers. The car park is abundantly available and it is just a few steps from the restaurant.

So far, those are the six points I can think off. If any of you can add more on to it, please feel free to say it…

Fabulous Bonus Luncheon

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

We had a great lunch few Saturdays ago to celebrate a colleague who just got promoted. We ate at a restaurant called Latios at Kompleks Pasir Gudang, Johor.

latio1.jpg

Delicious Tofu

latio2.jpg

Tasty Ginger Siakap

latio3.jpg

Irresistible Red Hot Spicy Clay Pot Chicken

latio4.jpg

Fresh Colourful Healthy Mixed Vegi

latio51.jpg

Crispy Splendid Buttered Calamari

latio6.jpg

The end… Ok… go and eat…

9 Ways to Save Money on Your Food

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Do you eat to live, or live to eat? It work both ways… Bottom line we gotta eat. But how to satisfy the hunger without starving your wallet. How much do you spend for food? and food for your household? RM500? RM900 or RM1,600… It will definitely depends on our income and budget, and the size of the family you are feeding. According to my wife (who’s the family account), we (5 of us + the maid) spend about $1,000 per month on food. The food include groceries and dining out. Of course once in a while we need to dine out to fulfill our extraordinary appetite :)

tesco

But do we realize that many of us blow our budgets further on restaurant meals. That’s so true. One would be broke at the middle of the month if they frequented dine out. Few days ago, I read an article on the featured section in Yahoo.com. They’ve listed 9 ways to save money on food, whether you’re eating in or out.

1. Learn to Cook

Eating out is a huge budget buster. Even seemingly inexpensive fast food can add up quickly. Cooking your own meals could save you a small fortune on restaurants and groceries (you’ll buy fewer pricey frozen and prepared meals). Plus, you could make dating cheaper — who wouldn’t be impressed by a cozy dinner? Scour the Web for simple recipes to get your feet wet, or check out beginner cook books at your local bookstore.

2. Take Fewer Trips to the Grocery Store

Making bigger shopping trips less often will cut down on your impulse buys. In fact, almost half of all shoppers go to the store three or four times per week. Shoppers making a “quick trip” to the store usually purchase 54% more than they planned, according to a study published by the Marketing Science Institute.

If you go to the store three times a week and spend RM10 on impulse buys each trip, that adds up to RM120 extra per month. But if you go only once a week, you’ll spend RM40 per month on impulse buys. That saves you RM80 per month, or RM960 per year. (Impulse buy is something that you don’t plan to buy, but you saw it in the store and decided to buy it).

3. Break your Restaurant Routine

This may seem obvious, but we are creatures of habit and convenience. Make an effort to cut back a little, such as dining out once a week instead of three nights a week. With RM20 meals, this simple act will trim your expenses by RM160 a month.

4. Bring Your Lunch to Work

Spending just RM6 a day on a home-made lunch versus RM10 a day on the mixed rice shop next to the office will save you about RM80 a month and RM960 each year.

5. Grocery Shop With Focus

Another way to cut down on impulse buys is to shop with a list. Sketch out the week’s meals and jot down the ingredients you’ll need. Remember to factor in treats, snacks and lunches. Then stick to the list. You might find it helpful to leave the kids at home so you’re not tempted to give into pressure from crying children for an extra treat or toy that isn’t on your list.

6. Buy Generic

You can almost always save money by choosing a no-name brand instead of a brand name. And you usually won’t sacrifice much in quality on many items, from cereal to canned goods and frozen vegetables. Also, the savings on generic baby formula and prescription drugs can be huge. You could save a few cents to a couple of Malaysia Ringgit per item. And that adds up quickly each month.

7. Make Your Own Latte

That daily RM1 cup of coffee is costing you RM30 per month — or more than RM360 per year. Invest in a good-quality coffee 3 in 1 packet (Super brand for instance) and make your own brew for much less. Or kick the caffeine habit altogether and enjoy the health benefits along with the financial.

8. Time Your Meal

No, eating quickly won’t make the bill smaller. Rather, consider eating out for lunch instead of dinner. That way, you can get lunch-menu prices for dinner-quality entrees.

9. Mind the Unit Price

Many grocery store tags will tell you how much an item costs per ounce, per kg or by some other unit of measure. Comparison-shop by unit price and save. I always buy Twiesties Tomato flavour on my way back home from work in a Shell or Petronas which cost me RM1.80. I should have bought them in Tesco or Giant or Econsave where it cost between RM1.30 to 1.40 per pack ;)

With reference from Kiplinger Washington Editors, Inc.